دو مورد از روش های درمان اصلی برای سرطان های مختلف، شیمی درمانی و پرتو درمانی هستند. اما تفاوت شیمی درمانی و پرتو درمانی چیست؟ اگر چه شیمی درمانی و پرتو درمانی ( رادیوتراپی )هر دو برای یک هدف مشترک مورد استفاده قرار می گیرند اما این دو روش درمانی تفاوت هایی با هم دارند. همان طور که می دانید سرطان یکی از بیماری های شایع در سراسر دنیاست. این بیماری یکی از علل اصلی مرگ و میر مردم جهان می باشد. برای این بیماری روش های درمانی مختلفی وجود دارد. هر یک از روش های درمانی تحت تاثیر فاکتور های خاصی مانند میزان پیشرفت بیماری، سن بیمار، سلامت کلی بیمار و … مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه با ما همراه باشید تا تفاوت شیمی درمانی و پرتو درمانی را به عنوان دو روش اصلی درمان سرطان های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

 

فرق شیمی درمانی و رادیوتراپی
فرق شیمی درمانی و رادیوتراپی

 

تفاوت شیمی درمانی و پرتو درمانی چیست؟

در رابطه با تفاوت این روش ها لازم است بدانید شیمی درمانی یک روش اصلی یا مکمل برای درمان سرطان های مختلف می باشد.

پرتو درمانی نیز می تواند به عنوان روش اصلی یا مکمل برای درمان سرطان مورد استفاده واقع شود. مهم ترین تفاوت این دو  در روش انجام این دو روش می باشد.

شیمی درمانی به این معناست که دارو های شیمیایی خاصی برای بیمار تجویز می شوند که به صورت خاص برای درمان سرطان او کاربرد دارند. این دارو ها به روش های مختلف می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

دارو ها می توانند به صورت خوراکی و تزریق در ورید استفاده شوند. این دارو ها به بیمار داده می شوند تا در از بین بردن سلول های سرطانی مفید واقع شوند. تشخیص این که چه دارویی برای بیمار تجویز شود و این دارو به چه روشی استفاده شود، تنها بر عهده پزشک و بررسی شرایط بیمار است.

شیمی درمانی
شیمی درمانی

تفاوت شیمی درمانی و پرتو درمانی و عوارض آن ها

دیگر تفاوت شیمی درمانی و پرتو درمانی در رابطه با عوارض این دو روش درمان سرطان های مختلف می باشد. همان طور که گفتیم این دو روش درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرند.

چون در شیمی درمانی دارو وارد بدن می شود، تمامی اعضای بدن درگیر دارو ها و عوارض جانبی آن ها می شوند. یعنی به عنوان مثال دارو های شیمی درمانی برای سرطان روده مورد استفاده قرار می گیرند، اما سبب ریزش مو در بیمار و یا کاهش وزن او می شوند.

لازم است بدانید عوارض پرتو درمانی یا رادیوتراپی کمتر از عوارض شیمی درمانی است. در پرتو درمانی یک ناحیه خاص از بین تحت تاثیر اشعه های پر قدرت قرار می گیرد تا سلول های سرطانی موجود در آن ناحیه از بین بروند.

همین امر سبب می شود برعکس شیمی درمانی، در پرتو درمانی تنها یک ناحیه خاص از بدن درگیر درمان شود. اگر چه این روش درمانی نیز عوارض مختص به خود را دارد.

شیمی درمانی و روش انجام آن
شیمی درمانی و روش انجام آن

تفاوت شیمی درمانی و پرتو درمانی و عملکرد آن ها

تفاوت شیمی درمانی و پرتو درمانی یا رادیوتراپی در عملکرد آن ها نیز وجود دارد. در روش شیمی درمانی دارو های شیمیایی وارد سیستم گردش خون می شوند. اثر این دارو ها از طریق سیستم گردش خون در سراسر بدن پخش می شود.

در واقع دارو ها با گردش خون به همه جای بدن می روند و در هر کجا که با سلول های سرطانی مواجه شوند، آن ها را از بین می برند. این روش درمانی اغلب در مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد که احتمال گسترش سرطان در بدن وجود دارد.

در پرتو درمانی یا رادیوتراپی، همان طور که گفتیم تنها یک ناحیه خاص از بدن مورد درمان قرار می گیرد. هنگامی که سرطان در مراحل ابتدایی خود است پزشک متخصص ممکن است از این روش درمانی استفاده کند.

زیرا در این روش سرطان به دیگر نقاط بدن گسترش پیدا نکرده است و می توان با استفاده از اشعه های پر قدرت مانند اشعه ایکس سلول ها و توده های سرطانی را تخریب کرد.

پرتو درمانی یعنی چه؟
پرتو درمانی یعنی چه؟

شیمی درمانی به دو روش مرسوم انجام می شود. یعنی دارو ها از دو طریق وارد بدن می شوند:

  1. خوراکی: در این روش بیمار دارو های شیمیایی را به صورت قرص ها یا کپسول های خوراکی مورد استفاده قرار می دهد. بیمار باید دارو ها را به صورت دقیق مطابق با دستور پزشک مصرف کند. حتی فراموش کردن یک وعده مصرف می تواند برای بیمار خط آفرین باشد.
  2. وریدی: در این روش دارو های شیمیایی به صورت مستقیم درون رگ های بیمار تزریق می شوند. یعنی دارو ها به صورت مستقیم وارد جریان گردش خون می شوند.

 

در رابطه با تفاوت شیمی درمانی و پرتو درمانی لازم است بدانید پرتو درمانی یا رادیوتراپی به سه روش خارجی یعنی اشعه ها از خارج به بدن وارد می شوند، داخلی یعنی اشعه ها از درون یک منبع نزدیک تومور در بدن استفاده می شوند و سیستمیک یعنی مواد رادیواکتیو به صورت داروی خوراکی وارد سیستم بدن بیمار می شوند، انجام می شود.

در برخی شرایط ممکن است این دو روش درمانی یعنی  همراه با هم مورد استفاده قرار بگیرند.

Visits: 461

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *