مشکلات تیروئید | علائم و راه حل ها

 

مشکلات تیروئید

 

غده تیروئید ما یک اندام به شکل پروانه است که در وسط گردن شما قرار دارد. غده تیروئید وظیفه کنترل هورمون های شما را بر عهده دارد. بیایید در مورد مشکلات تیروئید از جمله علائم و نشانه های مشکلات تیروئید صحبت کنیم ، به علاوه چگونه می توان در صورت مشکوک بودن به بیماری تیروئید آزمایش کرد.

غده تیروئید چیست؟

تیروئید یک غده کوچک است که در وسط گردن پایین قرار دارد. غده تیروئید مرد درست در زیر سیب آدم قرار دارد.

 تیروئید هورمون هایی تولید می کند که مسئول کلیه عملکردهای سلول از جمله تنظیم متابولیسم ، رشد مو ، تنفس و ضربان قلب هستند.

تیروئید مسئول تولید و ترشح هورمون های تیروئید ، ترییدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) است.

ترییدوتیرونین (T3)

ترییدوتیرونین (T3) در میزان متابولیسم بدن شما ، تنظیم کننده سیستم گوارش ، کنترل عضلات ، رشد مغز و عملکرد و نگهداری استخوان ها نقش دارد. ترییدوتیرونین فرم فعال هورمون های تیروئید است که توسط غده تیروئید تولید می شود.

تیروکسین (T4)

تیروکسین (T4) هورمون اصلی تولید شده توسط غده تیروئید است. تیروکسین همان نقش ترییدوتیرونین را دارد. تیروکسین فرم غیرفعال هورمون های تیروئید است که توسط غده تیروئید تولید می شود. برای ساده سازی این مسئله ، می توانید بگویید که T3 بازیگر اصلی در اتفاقات در بدن شما است.  

علائم تیروئید چیست؟

علائم مشکلات تیروئید به سختی قابل تشخیص است و می تواند ناشی از تغییرات رژیم غذایی ، روال جدید یا برنامه شلوغ باشد. بیایید در مورد برخی از رایج ترین علائم مشکلات تیروئید صحبت کنیم.

برخی از رایج ترین علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

افزایش وزن بدون دلیل

خستگی مزمن

فشار خون پایین / ضربان نبض پایین تر

افسردگی

یبوست

سوزن سوزن شدن پوست

پریودهای نامنظم

میل جنسی کم

از دست دادن حافظه کوتاه مدت

گرفتگی عضله

ریزش یا کم پشتی مو پوست خشک یا خشن

برخی از رایج ترین علائم پرکاری تیروئید عبارتند از:

کاهش وزن بدون دلیل

خستگی مزمن

فشار خون بالا یا افزایش ضربان نبض

اضطراب

عدم تحمل گرما

اسهال

خارش پوست

 مشکل در تمرکز ضعف عضلانی

ریزش یا کم پشتی مو

در مواردی که غده تیروئید حجم کافی از تیروکسین و تری دیوتیرونین تولید نمی کند ، گفته می شود که شما کم کاری تیروئید یا تیروئید کم کار دارید. در مواردی که غده تیروئید حجم بالایی از تیروکسین و تری دیوتیرونین تولید می کند ، گفته می شود که شما دچار پرکاری تیروئید یا تیروئید بیش از حد فعال هستید. شما ممکن است به دلیل تعدادی دیگر از شرایط پزشکی ، تیروئید کم یا زیاد فعال داشته باشید.

غده تیروئید چگونه کار می کند؟

 

غده

غده هیپوفیز عملکرد تیروئید را کنترل می کند. این یک غده کوچک به اندازه یک بادام زمینی در پایه مغز است. وقتی هورمونهای تیروکسین و تری یدوتیرونین خیلی کم می شوند ، غده هیپوفیز هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) را تولید می کند. این غده تیروئید را برای تولید هورمون های اساسی بیشتر تحریک می کند.

غده تیروئید ید را از غذاها گرفته و به هورمونهای تیروئید تبدیل می کند: تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3)

برای ساده سازی این تعریف ، تصور کنید که  هیپوفیز گرمایش مرکزی اتوماتیک در خانه شما است و تیروکسین و تری دیوتیرونین نمایانگر گرم یا سرد بودن خانه شما هستند.

اگر  تیروئید شما حجم کافی از هورمونهای تیروئید را تولید نمی کند تا اطمینان حاصل کند که میزان متابولیسم شما کنترل شده است ،  هیپوفیز گرمایش مرکزی را “روشن” می کند. هیپوفیز با تولید هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) تولید T4 و T3 را تحریک می کند.

اگر غده تیروئید شما بیش از حد حجم هورمون های تیروئید تولید می کند تا اطمینان حاصل کند عملکرد سلول از بین می رود ، غده هیپوفیز گرمایش مرکزی را “خاموش” می کند. هیپوفیز تولید هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) را متوقف کرده و تولید T4 و T3 را کند می کند.

برای ساده سازی کامل این تعریف ، قطع ارتباط بین اعضای سیستم غدد درون ریز یکی از دلایل عمده تیروئید فعال یا زیاد است. آسیب فیزیولوژیکی به سیستم غدد درون ریز و اختلالات خود ایمنی نیز از علل عمده مشکلات تیروئید است.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر میتوانید با ما در تماس باشید , متخصصین ما در کنار شما هستند .

 

Written by Hannah Kingston

Medically reviewed by: Dr. Dominic Rowley

 


Views: 35

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *